07 Mayıs 2009
         

Transparent City, tc 01, Chicago, USA, 2008 © Michael Wolf

"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009

Mimari fotoğrafın önemli isimlerinden, Alman fotoğraf sanatçısı Michael Wolf’un büyük ölçekli ve renkli fotoğraflarından oluşan, son çalışması olan Transparent City ve Architecture of Density serisinden fotoğrafların yer aldığı sergisi, 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009 tarihleri arasında Galeri Elipsis’te izleyici ile buluşuyor.

Türkiye'de ilk kez solo sergi olarak Sinem Sim Yörük'ün küratörlüğünde Galeri Elipsis'te gösterilecek olan Transparent City & Architecture of Density sergisinde, Architecture of Density serisinde sanatçı, yaşamı yüzeysel olarak bize sunarken, Transparent City serisi ile şeffaf bir şekilde ve hatta röntgencillik bile sayılacak kadar insanların yaşamına bizi dahil etmekte.

Transparent City serisinde Wolf, Chicago'nun etkileyici kentsel görünümüne bütünüyle odaklanarak, steril sayılabilecek çağdaş kentsel yaşamdaki insan hayatlarından kesitleri de belgelemektedir. Ayrıntılı olarak, kalabalık şehir hayatı içerisinde dahi hep bir soyutlanmışlık halini izleyiciye hatırlatmaktadır.

Architecture of Density serisinde ise son yıllarda çağdaş dünyanın en çok göze çarpan, kentsel alanlarından biri olan Hong Kong şehri gökdelenleri yer alıyor. Bu şehirde yaşayan insanların çoğu, sayılamayacak kadar çok katlı ve birbirinden renkli yüksek ve klostrofobik binalarda yaşıyor. Bu serisinde sanatçı, kent bloklarına dikkat çekerek, bu kentsel yapılaşmanın insanların hayatını nasıl zorlaştırdığı konusunda fikir sahibi olmamızı sağlıyor.

Michael Wolf, 2005 yılında, fotoğraf dünyasının önemli ödüllerinden olan, World Press Photo ve American Photograpy ödüllerine layık görülmüştür.

Wolf'un Fotoğrafları, Chicago'da Museum of Contemporary Photograpy, Frankfurt'ta Deutsches Architektur Museum, Hamburg'ta Museum der Arbeit ve Dessau'da Bauhaus Museum'da sergilenmiştir.

The Metropolitan Museum of Art, Brooklyn Museum, Deutsches Architektur Museum, Milwaukee Art Museum ve Museum Folkwang Essen gibi saygın müzelerin koleksiyonları arasında yer almaktadır. Eserleri halen MASS MoCA'da sergilenmektedir. Wolf'un entalasyonu olan The Real Toy Story 2008 yılında Şangay Bienali'nde gösterilmiştir. Yeni kitabı "The Transparent City" ile aynı adı taşıyan yeni serisi Museum of Contemporary Photography, Columbia College of Chicago ve New York'ta Aperture Gallery 'de sergilenmiştir.

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs