07 Mayıs 2009
         

"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs

Cross’un Koç Üniversitesi’nde yeni kurulan Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’ne bağışladığı fotoğraflar, 22 Nisan – 15 Mayıs tarihleri arasında Aygaz Genel Müdürlük binasında sergilenecek.

Koç Üniversitesi; Aygaz'ın desteğiyle, uluslararası fotoğraf sanatçısı Mary Cross'un İstanbul'daki ilk sergisine ev sahipliği yapıyor. "Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret" adını taşıyan sergi; seyahat tutkunu, gözlemci ve fotoğrafçı Mary Cross'un Türkiye ve Yunanistan gezilerinin yansımalarını içeriyor. Cross'un antik ve kutsal mekanların ruhunu yansıttığı sergide, Yunanistan'ın Phokis dağlarındaki Bizans manastırı Hosios Loukas'tan, Konya'daki Selçuklu yapısı Mevlana Müzesi'ne ve İstanbul'daki Bizans ve Osmanlı yapıtlarına uzanan 30 seçme fotoğraf yer alıyor.

Cross'un Koç Üniversitesi'nde yeni kurulan Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü'ne bağışladığı fotoğraflar, 22 Nisan 15 Mayıs tarihleri arasında Aygaz Genel Müdürlük binasında sergilenecek.

Mary Cross Kimdir?
Fotoğraf sanatçısı ve yazar Mary Cross, 1936 yılında Louisville, Kentucky'de doğdu. Paris Sorbonne Üniversitesi'nde felsefe ve edebiyat; Hollins College'da tarih ve siyaset bilimi üzerine eğitim alan Cross, Philippe Halsman'ın öğrencisi olarak portre fotoğrafçılığı üzerine çalıştı. Seyahat tutkunu, gözlemci ve fotoğrafçı Mary Cross; Vietnam, Çin ve Burma'ya ziyaretlerde bulundu, Mısır'da ise uzun süreli çalışmalar yürüttü. Mary Cross, Dış İlişkiler Konseyi ve Princeton Üniversitesi'nde iki farklı danışma konseyi üyesi olup Kahire Amerikan Üniversitesi ile Yakın Doğu Vakfı'nın da içinde bulunduğu bir çok kurumun mütevelli heyetlerinde görev yapıyor. Cross'un son zamanlarda Türkiye ve çevre ülkelerle ilgili çalışmalarda bulunuyor.

Mary Cross'un Vietnam: Yeryüzünün Ruhları (Fotoğraflar: Mary Cross, Metin: Frances Fitzgerald, 2001), Fas: Sahra'dan Denize (Fotoğraflar ve metin: Mary Cross, 1995), Mısır (Fotoğraflar ve metin Mary Cross, 1991) ve Çin Seddi'nin Ardında- Çin Üzerine Fotografik Makale (1979) adlı kitapları ve makaleleri bulunuyor.

Koç Üniversitesi Hakkında
1993 yılında, en yetkin mezunları yetiştirmek, bilimin sınırlarını ilerletmek ve bu alanlarda ülkemize insanlığa ve Türkiye'ye hizmet etmek misyonuyla kurulan Koç Üniversitesi, uluslararası düzeyde eğitim veren bir kurumdur. 20 lisans, 16 yüksek lisans ve 10 doktora programı bulunan Koç Üniversitesi'nde öğrencilerin yüzde %41'i burslu olarak eğitim görmektedir. Bu sayının içinde kısmi burslar mevcut olup %31 tam bursa eşdeğerdir. Koç Üniversitesi'nde 3.945 öğrenci öğrenim görmektedir. Üniversitenin lisans ve yüksek lisans programlarından toplam 4.865 mezunu bulunmaktadır. Koç Üniversitesi, dünya standartlarında geniş laboratuar, bilgi işlem ve araştırma olanaklarıyla, öğretim üyesi başına düşen makale sayısında son 5 yıldır Türkiye'deki ilk üç öğrenim kurumu arasında yer almaktadır. www.ku.edu.tr

Aygaz Hakkında
Koç Topluluğu'nun enerji sektöründe faaliyet gösteren ilk şirketi olan Aygaz, İstanbul Sanayi Odası'nın 2007 yılsonu sıralamasına göre Türkiye'nin 9. büyük sanayi şirketi konumunda bulunuyor. Kurulduğu 1961 yılından bu yana Türkiye'de LPG (Likit Petrol Gazı) sektöründe liderliğini sürdüren Aygaz; LPG'nin otogaz, tüplügaz ve dökmegaz olarak dağıtımının yanı sıra gaz aletleri üretimi ve satışını da gerçekleştiriyor. 81 ilde toplam 2 bine yakın tüplügaz bayisi ve otogaz istasyonu ile hizmet veren Aygaz, ayrıca, 24 ülkeye gaz aletleri ihracatı gerçekleştirerek, Avrupa, Ortadoğu, Afrika, Güney Amerika ve Uzakdoğu pazarlarında da faaliyet gösteriyor.

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs