07 Mayıs 2009
         

12. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 5-17 Mayıs

Bu sene 12'ncisi gerçekleşecek Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle 5 - 17 Mayıs tarihleri arasında seyirciyle buluşuyor. Bugüne dek, başta Türkiye'den ustalar olmak üzere Japonya'dan Arjantin'e, Norveç'ten İran'a geniş bir yelpazeden 150 grubun kukla ve gölge tiyatrosu yorumlarını izleyiciyle buluşturan festival, bu yıl da pek çok ilke imza atacak.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği'nin desteğiyle düzenlenen Kukla Festivali, 5 17 Mayıs tarihleri arasında ilgiyle izlenecek pek çok gösteriye ev sahipliği yapacak. Festival, bu yıl, Türk Tiyatro Tarihi'nde bir mihenk taşı, Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun yaşamasına önemli katkılar sağlayan Prof. Dr. Metin And anısına ithaf ediliyor. Festival Onur Ödülü ise İstanbul Modern'e veriliyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da farklı kültürlerden, modern ve geleneksel kukla örneklerinin sahneleneceği festivalde ayrıca Endonezyalı bir gölge oyunu sanatçısı üzerine Shadow Master, TRT Yapımı Gölgenin Canı belgeseli ve Karagöz yapım ve oynatım tekniklerini anlatan Türk-Alman ortak yapımı Hayal belgeselleri gösterilecek. Kentin çeşitli bölgelerinde yapılacak atölye çalışmaları, Mısır Kuklası Sergisi ve İstanbul Modern'de yapılacak Akdeniz Kuklası Sempozyumu da ilgi çekecek.

Bu yıl festivalde Fransa, Rusya Federasyonu, Macaristan, İspanya, İspanya/Brezilya Ortak Yapımı, Japonya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Yunanistan, İran, İtalya, KKTC ve Türkiye'den seçkin gruplar katılıyor. Birbirinden farklı teknik ve yorumları içeren 10 ülkeden 16 yabancı ve Türkiye'den de 5 topluluktan 7 gösteri programı zenginleştirecek.

Uluslararası İstanbul Kukla Festivali'nin Genel Sanat Yönetmenliğini yürüten ve 33 yıldan bu yana Kültür Mirasımız Karagöz oyunlarını çağdaş yorumla yazıp sahneleyen Cengiz Özek, 5 kıtada, 25 ülkede, 75 şehirde geleneksel Türk Tiyatrosu özelliklerinden hareketle yazdığı çağdaş oyunlarıyla gösteriler yaptı ve yapmaya devam ediyor. Aynı zamanda UNIMA (Uluslararası Kukla Birliği) üyesi de olan Özek, Festival kapsamında Büyülü Ağaç ve Çöp Canavarı adlı oyunlarını Türkiye adına seyirci ile buluşturacak.

İstanbul'da bir kukla devi: Philippe Genty

Festival, dünyaca ünlü Fransız Kuklacı Philippe Genty Topluluğunu, Türk izleyicisiyle ilk kez buluşacak olan "Zigmund Follies" adlı oyunuyla ağırlayacak. Objelerin fantastik dili üzerine çalışmalarını sürdüren Philippe Genty, dans, ışık, obje, hareket ve tiyatroyu bir arada kullanıyor ve bunu ustalıkla yaparken seyirciyi adeta büyülüyor. Philippe Genty Topluluğu festival bünyesinde İBB Şehir Tiyatroları Yeni Harbiye sahnesinde 12-13-14 Mayıs tarihlerinde 3 gün süreyle atölye çalışması gerçekleştirilecek.

Akdeniz Kuklası Sempozyumu
Festival bünyesinde 5-6 Mayıs 2009 tarihlerinde İstanbul Modern'de Akdeniz Kuklası Sempozyumu gerçekleşecek. Sempozyumda "Akdeniz'de Kukla Geleneği", "Karagöz ve Akdeniz Kuklasına Etkisi", "Akdeniz'de Kukla Etkileşimi" ve "Akdeniz Kuklası ve Toplum - Dün ve Bugün" adlı başlıklar altındaki konular tartışılacak.

Mısır Kuklası Sergisi
Ülkemizdeki Karagöz Sanatının kaynağı kabul edilen ve Prof. Dr. Metin And'ın ısrarla üzerinde durduğu Memlük Gölge geleneği özel bir sergi ile İstanbul'da. Prof. Dr. Nabil Bahgat tarafından bir bölümü Berlin Müzesi, Kahire İslam Müzesi gibi müzelerden derlenen Geleneksel Mısır Kuklaları Sergisi'nde yer alan 60'dan fazla birbirinden farklı tarzda el yapımı nadide kuklalar ve gölge figürlerinin bir çoğu Aragouz geleneğini yansıtıyor.

Biletler
Festival biletleri, Biletix'ten ve oyunlardan bir saat önce salon gişelerinden temin edilebilir.

Bilgi için
www.istanbul2010.org
www.istanbulkuklafestivali.org
www.istanbulpuppetfestival.com

Diğer Sahne Haberleri
İstanbul Amatör Tiyatro Günleri, 2-31 Mayıs
12. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 5-17 Mayıs
Bir Çingene Masalı
"Sahnedeyim"
"Çılgın Yenge", 9-26 Şubat
Bugs Bunny On Ice İstanbul'da
"Küçük Kara Balık" Pınar Kido Çocuk Tiyatrosu'nda!
İş Sanat'tan yepyeni çocuk etkinlikleri
"Noter", 12 Ocak-20 Nisan
"Mutlu Prens", 4 Ocak-15 Şubat