07 Mayıs 2009
         

Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs

İş Sanat İzmir Galerisi, 5 - 23 Mayıs 2009 tarihleri arasında Mustafa Köseoğlu ve Necla Tanık'ın resimlerini birlikte sergiliyor..

İş Sanat İzmir Galerisi, iki farklı üslupta ressamı, Mustafa Köseoğlu ve Necla Tanık'ı bir araya getiriyor. Köseoğlu, leke ve renk dokusunun öne çıktığı dinamik figürlerinde soyuta yakın bir biçim anlayışını benimserken, Tanık, yapıtlarında renklerin uyumunu mumlu batik tekniğini uygulayarak yakalıyor

İş Sanat İzmir Galerisi, 5 - 23 Mayıs 2009 tarihleri arasında Mustafa Köseoğlu ve Necla Tanık'ın resimlerini birlikte sergiliyor. Köseoğlu sergide öznel birikimlerini, algılama biçimi ve duyumlarını farklı biçimlerde ifade edebilmeye; Tanık ise peyzaj, soyutlamalar ve figürlü kompozisyonlarında, mumlu batik tekniğini uygulayarak, bu tekniğin etkileri ve sonuçlarını vurgulamaya çalışıyor.

Köseoğlu: "Esin kaynağı doğa"
Mustafa Köseoğlu, resmine esin kaynağı olan doğa objeleri içinden bir ya da birkaçını seçip tuvale yansıtan, simgesel figür anlayışı ile dikkat çekiyor. Sanatçı, doğal formu geriye atarak çizgi, leke ve renk dokusunu öne çıkardığı dinamik kompozisyonlarında soyutlamacı bir biçim anlayışını benimsiyor. Köseoğlu'nun tuvallerinde, figürler giderek bir resim nesnesine dönüşüyor.

Doğadan seçtiği bir konuyu, renk lekeleri ve figürle harmanlayarak dinamik bir kurgu oluşturan Mustafa Köseoğlu, kendi biçemini yaratma çabası içinde... Sanatçı bu 21. kişisel sergisinde, akrilik tekniğiyle yaptığı son dönem çalışmalarını sanatseverlere sunuyor.

Tanık: "Renklerin mumla randevusu"
Necla Tanık, mumlu batik (Tjaintk) tekniğiyle gerçekleştirdiği yapıtlarında yakaladığı renklerin sıcaklığı ve uyumunu izleyiciye farklı bir teknikle hissettirmeyi hedefliyor.

Tanık'ın eserleri, insani duyguların modernizm gölgesinde oluşan bir kombinasyonu... Sanatçının, farklı temaları özgün stiliyle ifade etme ve pentür tarzında tasvirler yapma arayışı, sergide izlenebilir.

Diğer Sergi Haberleri
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs
"Yükseliş", 15 Nisan - 06 Mayıs
"Aşk ve Şiddet", 27 Mart - 3 Mayıs