08 Mayıs 2009
         

İlişkili haberler
Festival bölümleri

12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 7-14 Mayıs

Kültür Bakanlığı ve Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun katkılarıyla düzenlenen 12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 7-14 Mayıs 2009 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleşecek..

Festival, bu sene Almanya'dan İsveç'e, Hong Kong'dan Hindistan'a 26 ülkeden 81 yönetmenin toplam 90 filmini sinemaseverlerle buluşturacak.

12. yaşını kutlayacak olan Festivalin teması "80'ler" olacak. Film gösterimlerinden söyleşilere, 12 Eylül temalı mektup sergisinden partilere 80'ler ruhu festivalde yeniden dirilecek!

12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 7 Mayıs Perşembe akşamı Devlet Opera ve Balesi'nde (Büyük Tiyatro) yapılacak Açılış Töreni ile başlayacak. "1 Kadın, 1 Erkek" dizisinin oyuncuları Demet Evgar ve Emre Karayel'in sunuculuğunu yapacağı gecede "Uçan Süpürge Onur Ödülü" ve "Bilge Olgaç Başarı Ödülü" sahiplerine sunulacak.

GÖSTERİM MEKANLARI: KIZILIRMAK & ALMAN KÜLTÜR MERKEZİ

12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nde film gösterimleri ve söyleşiler iki mekanda gerçekleşecek. Ankara'da sanat filmlerinin tek adresi olan Kızılırmak Sineması ve Ankara Alman Kültür Merkezi festivalin gösterim mekanları olacak.

Kızılırmak Sineması'nın iki salonunda gerçekleşecek gösterim saatleri:
1. Salon: 11:00 - 13:00 - 15:00 - 17:00 - 19:00 - 21:00
2. Salon: 12:30 - 14:30 - 16:30 - 18:30 - 21:00

Ankara Alman Kültür Merkezi'nin salonunda gerçekleşecek gösterim saatleri:
12:00 - 14:00 - 16:00 - 18:30

FESTİVAL KAMPÜSLERDE

12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin programında yer alan belgeseller Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Bilkent Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüslerinde üniversitelilerle buluşacak. Gösterimlerin ücretsiz olacağı kampüs etkinliklerinde filmlerin ardından söyleşiler de yapılacak.

FESTİVAL BİLETLERİ 6 TL

Festival biletleri 1 Mayıs Cuma günü satışa çıkıyor. Sinemaseverler, biletlerini Kızılırmak sinemasında açılacak gişelerden satın alabilecekler. Biletler tam ve öğrenci ayrımı olmaksızın 6 TL'den satılacak.

ONUR VE BAŞARI ÖDÜLLERİ

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali tarafından her yıl verilen "Uçan Süpürge Onur Ödülü" ve "Bilge Olgaç Başarı Ödülü" açılış gecesinde sahiplerini bulacak.

"Uçan Süpürge Onur Ödülü"nün bu seneki sahibi Türkiye sinemasının eşsiz ismi Suna Selen olacak.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali; erkeklere ait sinema dünyasında kadın olarak tüm olumsuzluklara karşı düşlerini gerçek yapmayı başarmış kadınların simgesi Bilge Olgaç adına, sinemanın farklı alanlarında başarılı olmuş kadınlara verilen Başarı Ödülleri'ni ise bu yıl iki sinemacıya sunacak. Festival; filmlerinde etnik kimliklere kamerasını cesurca çevirip hep barışı savunduğu, biz'i 'öteki' ile buluşturup 'öteki'nin biz olduğumuzu gösterdiği için yönetmen Yeşim Ustaoğlu'nu ve tasarımlarıyla sanatı yaşama, yaşamı da sanata dönüştürdüğü, sinemanın perde arkasında kendini başarıyla var ettiği ve unutulmaz işlere imza attığı için sanat yönetmeni Zepür Hanımyan"Bilge Olgaç Başarı Ödülü"ne değer buldu.

GENÇ CADI ÖDÜLLERİ

Festivalin bu seneki yeniliklerinden biri de "Genç Cadı Ödülü" olacak. Festival bu ödülü; genç kadın oyuncuları yüreklendirmek, onların sinema yolculuklarını destekleyerek bu alandaki üretimlerine dikkat çekmek ve Türkiye sinemasında kadınlara yönelik güçlü, olumlu kadın rollerinin yazılmasını teşvik etmek amacıyla verecek.

14 Mayıs'ta yapılacak Kapanış Töreninde açıklanacak ve sahibini bulacak olan bu ödül için Mayıs 2008-2009 tarihleri arasında gösterime girmiş ve girecek olan Türk filmlerindeki kadın oyuncular değerlendirilecek.

Diğer Sinema Haberleri
12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 7-14 Mayıs
11. Uluslararası Eskişehir Film Festivali, 1-11 Mayıs
4. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1-7 Mayıs
"İpler Kimin Elinde?", 9-26 Nisan
28. Uluslararası İstanbul Film Festivali
7. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali
Kromozom XX, 19-29 Mart
Pera Müzesi Film Etkinlikleri, 10-28 Mart
20. Ankara Uluslararası Film Festivali, 12-22 Mart
"Bergman ve Kadınlar", 13 Şubat-1 Mart