15 Mayıs 2009
         

İlişkili haberler
Açıkhava Sahnesi'nde efsane isimler
Yıldızlar altında hareketli geceler
Sadece İstanbul Caz Festivali'ne özel
Festivalde yaratıcı ve yetenekli genç caz piyanistleri
İstanbul Modern'de farklı kuşakların Ozanları
Caz kenti İstanbul

16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 2-15 Temmuz

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 12. kez Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen 16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 2 - 15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek.

16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 30'un üzerinde konserle yine İstanbul'u bir caz kentine dönüştürmeye hazırlanıyor. Şehrin çeşitli mekânlarına yayılacak İstanbul Caz Festivali konserlerine bu yıl, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nin yanı sıra The Marmara Esma Sultan, Aya İrini Müzesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, İstanbul Modern, Nardis Jazz Club ve İstinyePark ev sahipliği yapacak. Festival'in gelenekselleşen etkinliği Caz Vapuru'na bu yıl bir de Balkan müzikleriyle renklenecek olan Balkan Vapuru eklendi. 5 ve 12 Temmuz Pazar günleri müzikli Boğaz turlarıyla sürerken, "Sokak Konserleri" caz coşkusunu İstanbul sokaklarına taşımaya devam edecek.

16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali 2 Temmuz Perşembe akşamı The Marmara Esma Sultan'da gerçekleşecek Açılış Töreni ile başlıyor. İstanbul Caz Festivali'nin biletleri, 9 Mayıs Cumartesi gününden itibaren Biletix satış kanalları ile İKSV merkezinden (İstiklal Cad. No:64 Beyoğlu) satışa sunulacak.

YAŞAMBOYU BAŞARI ÖDÜLÜ İLHAN MİMAROĞLU'NA
Uluslararası İstanbul Caz Festivali
'nin Yaşamboyu Başarı Ödülü bu yıl çağdaş müzik ve özellikle elektronik müzik alanına yaptığı çalışmalarıyla tanınan besteci, eleştirmen, yazar İlhan Mimaroğlu'na veriliyor.1926 yılında İstanbul'da doğan Mimaroğlu, 1940'ların ortalarından başlayarak müzik eleştirmenliği ve radyo programcılığı alanlarında değişik çalışmalar yaptı. Daha sonra Rockefeller Vakfı'nın davetlisi olarak New York Columbia Üniversitesi'nde müzikoloji ve bestecilik alanlarında çalıştı. Özellikle caz müziği alanındaki nesnel ve teknik eleştirileri ile tanınan İlhan Mimaroğlu, 1958 yılında 'Caz Sanatı' isimli kitabını yayınladı. Takip eden yıllarda New York'a yerleşen ve elektronik müzik alanında önemli çalışmalara imza atan sanatçı 1971 yılında Amerika'nın prestijli ödüllerinden Guggenheim Fellowship ödülüne layık görüldü. Aynı zamanda önemli bir teorisyen ve yazar olan İlhan Mimaroğlu'nun geleneksel çalgılar için olan yapıtlarının yanı sıra yayınlanmış çok sayıda elektronik müzik yapıtı da bulunuyor.

FESTİVAL BİLETLERİ
9 Mayısta
satışa çıkan festival biletleri;
- BİLETİX satış noktaları,
- BİLETİX çağrı merkezi (0216 556 98 00)
- www.biletix.com
- Alo Garanti 444 0 333
- İKSV merkezinden
(İstiklal Cad. No:64 Beyoğlu) alınabilecek.

16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nin bilet fiyatları 15TL ile 100TL arasında değişiyor. Bilet alımlarına kredi kartı geçerli olacak. 16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nin 2 Temmuz Salı günü Esma Sultan Yalısı'nda gerçekleşecek Açılış Konseri'ni izlemek isteyen izleyiciler için sınırlı sayıda bilet Biletix satış sistemi, Alo Garanti 444 0 333 ve IKSV Merkezi'nden satılacak.

Festival boyunca konserleri en ucuza dinleme şansı yine Lale Kart sahiplerinin olacak. Lale Kart sahipleri biletlerinde %25'e varan özel indirimlerinden yararlanabilecekler. İndirimli ön satış dönemi Siyah ve Beyaz Lale Kart sahipleri için 4-5 Mayıs; Kırmızı ve Sarı Lale Kart sahipleri için 6-7-8 Mayıs.

İKSV'nin Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte iki yıl önce hayata geçirdiği "BitamBiöğrenci" projesi devam ediyor. Biletlerinizi satın alırken "BitamBiöğrenci" deyip 15 TL ya da 50 TL bağış yaparak kültür sanat etkinliklerine katılma imkânı bulamayan 3 ya da 10 çocuğun da İstanbul Caz Festivali'ne katılımını kolayca sağlayabilirsiniz.

Diğer Sinema Haberleri
16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 2-15 Temmuz
İyi Günler Türkiye, 7-14 Mayıs
12. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 7-14 Mayıs
11. Uluslararası Eskişehir Film Festivali, 1-11 Mayıs
4. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1-7 Mayıs
"İpler Kimin Elinde?", 9-26 Nisan
28. Uluslararası İstanbul Film Festivali
7. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali
Kromozom XX, 19-29 Mart
Pera Müzesi Film Etkinlikleri, 10-28 Mart