29 Mayıs 2009
         

Miller Freshtival, 30 Mayıs

Miller'ın düzenlediği, Türkiye'nin en "taze" müzik festivali Miller Freshtival başlıyor. Müzik dünyasının yeni ve gizli keşifleri, tam gün sürecek bu festivalde ilk kez karşınıza çıkıyor. Adını yeni duyurmaya başlamış taptaze yerli ve yabancı gruplar, günün erken saatlerinden itibaren Miller Freshtival'da sahne alacaklar..

"Miller Freshtival", 30 Mayıs 2009 tarihinde Turkcell Kuruçeşme Arena'da gerçekleşecek. Miller Freshtival'da Amy Winehouse'un tahtına aday gösterilen vokal tekniği ile liste başı olan Gabriella Cilmi'nin yanı sıra, son dönemin adından en çok söz ettiren isimlerinden İngiliz grup Friendly Fires, Manchester'lı electro pop grubu The Whip, kendine has bir pop tarzı yaratan Joakim ve yeni albümlerinden şarkılar da seslendirecek olan Portecho gibi güçlü isimler müzik severlerlerle buluşacak.

Kapılarını 14:00'dan itibaren müzik severlere açacak olan Miller Freshtival, müziği ile olduğu kadar, konsepti, mekan düzenlemeleri ve müziğe paralel olarak sanatın çeşitli dallarına taze dokunuşları ile de Türkiye'deki diğer festivallerden ayrışacak; festivalin ilk saatlerinden itibaren film, fotoğraf, moda tasarımı alanlarında müzik konseptli performanslar sergilenecek. Miller Freshtival'ın katılımcıları, benzersiz gündüz etkinliklerini deneyimleme şansını yakalarken, müziğin tadını güneşin ısıtacağı çimlerin üzerinde muhteşem deniz manzarası karşısında çıkaracaklar.

Miller Freshtival'da Performanslar

* Freshtival'ın müziğin yanındaki büyüleyici süprizlerinden biri olan The Passengers, dünyanın dört bir yanında, sanata "dikey" bir bakış açısıyla gerçekleştirdikleri performansları ile dikkatleri topluyor. Tiyatrodan dansa, akrobasiden müziğe ve plastik sanatlara kadar farklı disiplinlerden gelen kalabalık bir sanatçı topluluğundan oluşan "uçan" ekibi ile The Passengers; parklardan meydanlara, tarihi binalardan endüstriyel atık alanlarına kadar tüm kentsel alanları gösterilerini oluşturmak için kullanıyor. The Passengers, Freshtival'a özel performansları ile Turkcell Kuruçeşme Arena'da inanılmaz bir gösteri gerçekleştirecek.

* Moda tasarımı alanında genç tasarımcıların, konsepti müzik ve "tazelik" olan koleksiyonları Miller Freshtival konser alanında gündüz saatlerinde sergilenecek. Freshtival'ın coşkusunu yansıtacak festivalin kısa filmi ise gün boyu festival alanında çekim yapacak genç yönetmenler tarafından hazırlanacak.

* Müzik geçmişi kalabalık olan Miller'ın, geçmiş festival fotoğraflarından oluşan bir fotoğraf sergisi de festival alanında ziyaret edilebilecek.

* Miller Freshtival'da gençleri bekleyen eğlenceler arasında Rock Band, Wii oyunları, graffiti deneyim alanları gibi etkinlikler de yer alıyor.


MILLER FRESHTIVAL'DA MÜZİK

Gabriella Cilmi:
Genç yaşına rağmen vokal tekniği Amy Winehouse ile kıyaslanan ve ilk hit'i "Sweet About Me" ile dünyanın pek çok ülkesinde liste başı Gabriella Cilmi, ilk İstanbul performansı için Freshtival sahnesinde yerini alıyor. Güçlü sesiyle hem eleştirmenleri hem de müzik severleri etkilemeyi başaran ve son yılların en başarılı isimlerinden biri olarak kabul edilen Freshtival'ın Avustralyalı headliner'ı Cilmi, ilk albümü "Lessons to Be Learned" ile dünya çapında büyük başarı yakaladı.

Friendly Fires:
Indie-rock'ı katıksız disko ile harmanlayıp müzik severlerin kanına pompalayan İngiliz grup Friendly Fires, Freshtival'ın ikinci büyük sürprizi oluyor. 2006 yılında kurulan ve kısa sürede Türkiye dahil çok sayıda Avrupa ülkesinde güçlü bir hayran kitlesi oluşturan İngiliz dans-pop topluluğu Friendly Fires, ilk EP'leri "Photobooth" ile eleştirmenlerin dikkatini çekti. Piyasaya sınırlı sayıda sürülen çalışma, kısa sürede tamamen tükenerek grubun büyük başarısının ilk ipucu oldu.

The Whip:
Manchester'ın en başarılı yeni ekiplerinden biri olan The Whip, alternatif rock dinleyicisi kadar elektronik müzik dinleyicilerinin de yakından tanıdığı, rock ile elektronik dans müziğini başarıyla birleştiren dinamik bir ekip. Eleştirmenler tarafından Hot Chip ve Klaxons gibi isimlerle karşılaştırılan ve ülkeleri dışında Fransa'dan Japonya'ya kadar değişik yerlerde konserler veren grup, Miller Freshtival ile İstanbulluların beğenisine çıkıyor!

Portecho:
Electronica'yı rock ile buluşturan müziğiyle, ününü kısa süre içinde yalnızca Türkiye'de değil, uzak diyarlara da yaymış olan Portecho, bu kez Freshtival'da! İkinci albümleri "Studio Plastico" ile tekrar dikkatleri üzerine çeken Portecho'nun Freshtival performansı kaçırılmamalı...

Joakim:
Son yılların en popüler plak şirketlerinden Kitsune'nin önemli DJ'lerinden biri olan ve Tiga, Annie ve Late Of The Pier gibi isimlere yaptığı remix'ler ile de tanınan Joakim, Freshtival'da kaçırılmaması gereken performanslardan olacak.

Miller Music Factory Yıldızları:
Freshtival'da gündüz gerçekleştirilecek konserlerde Miller Music Factory'nin 2008 birincileri Multitap ve Kung Fu sahne alacak.

Diğer Müzik Haberleri
16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 2-15 Temmuz
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 5-30 Haziran
Efes Pilsen One Love Festival 8, 20-21 Haziran
8. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 21 Mayıs-2 Haziran
Miller Freshtival, 30 Mayıs
Jane Birkin, 21 Nisan
Depeche Mode, 14 Mayıs
Kenny G: Arif Mardin Tribute Konseri, 2 Mayıs
Buena Vista Social Club, 28-29 Nisan
Jay Jay Johanson, 18 Nisan