01 Haziran 2009
         

"Bir Osmanlı, Bir Selçuklu...", 1 - 20 Haziran

Rengin Saltık, bu sergisinde Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait iki dizi çalışmasını birlikte sergiliyor. Sergi, 1 - 20 Haziran tarihleri arasında Pazar günleri hariç 11.00 - 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir .

Rengin Saltık, bu sergisinde Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait iki dizi çalışmasını birlikte sergiliyor.

"Osmanlı Dönemi Şehir Minyatürleri" serisinde, Kanuni döneminde "Matrakçı" lâkabıyla tanınan Nasuhü's Silâhi'nin "Beyan-i Menâzil-i Sefer-i Irakeyn-i Sultan Süleyman Han" adlı eserinde yer alan şehir minyatürlerini yorumluyor. Rengârenk bu resimlerde, şehirler, kaleler, surlar, sanki sizi davet edermişcesine kapıları aralık duran evler, çarşılar, hanlar; bunların yanısıra dağlar, ovalar, ağaçlar ve sular; hatta kuşlar ya da tavşanlar, yakın doğu güneşinin tüm sıcaklığı ile yer alıyor.

"Selçuklu'ların Sarı Çinileri" dizisinde ise, Anadolu Selçuklu'larının, Kubad Abad' daki, Büyük ve Küçük Saraylarının gözalıcı zenginlikteki duvar çinilerini yeniden yorumluyor. Serinin, bir kenarları üçgen köşeli olarak tasarlanmış, 23 parçalı tuvalleri ile, dönemin yıldız ve haç çini formlarına ya da Selçuklu kümbet mimarisine gönderme yapıyor. Çoğunun asılları lacivert olan sıraltı çinilerden yorumladığı bu resimlerin tümünü, Kubad Abad'ın, altın, gümüş ve diğer değerli maden tozları kullanılarak yapılan "lüster çini" lerinin renklerinde, yani sarı, yeşil, kahve tonlarında betimliyor.

Rengin Saltık, resim çalışmalarına 1991'de Kayıhan Keskinok atölyesinde öğrenci olarak başladı. Ardından, Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde, Halil Akdeniz Yüksek Lisans Atölyesi'nde özel öğrenci olarak ders aldı. Çalışmaları çok sayıda özel koleksiyonda yer alan Rengin Saltık, bugüne kadar Ankara, İzmir ve İstanbul'da 15 kişisel sergi açtı, 8 karma sergiye katıldı.

Galerimiz Pazar hariç her gün 11.00 19.00 saatleri arasında gezilebilir.

Diğer Sergi Haberleri
"Bir Osmanlı, Bir Selçuklu...", 1 - 20 Haziran
"Transparent City & Architecture Of Density", 01 Mayıs – 25 Temmuz 2009
"LİZBON Bir Başka Şehirden Hatıralar", 14 Mayıs - 14 Temmuz
Zamanın Görünen Yüzü: Saatler, 13 Mart-28 Haziran
"Gerçek - Yansıma - Yanılsama", 11 Mayıs - 11 Haziran 2009
Köseoğlu ve Tanık Resim Sergisi, 5 - 23 Mayıs
"Zamanın Ruhu", 28 Nisan - 21 Mayıs
"Karışık Sergi", 16 Nisan - 17 Mayıs
Sadi Diren Retrospektif Sergisi, 1 Nisan - 16 Mayıs
"Mary Cross ile Kutsal Yerlere Ziyaret", 22 Nisan - 15 Mayıs