18 Haziran 2009
         

48. Uluslararası Bursa Festivali, 12 Haziran-4 Temmuz

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 48.'si düzenlenen Uluslararası Bursa Festivali, 12 Haziran - 4 Temmuz tarihleri arasında birbirinden önemli sanatçıları biraraya getiriyor. Dünyaca ünlü sanatçı Loreena Mckennitt'in de programında yer aldığı festivalde bu yıl tam bir yıldız yağmuru yaşanacak.

Türkiye'nin en uzun soluklu kültürel etkinliği Uluslararası Bursa Festivali yine farklı sanatsal ve kültürel değerleri bir araya getiriyor. Hedef, zıtlıklardan yola çıkılarak ortak bir dünya kültürü oluşumuna ve dünya barışına katkıda bulunmak.

Senfoniyle açılacak halk danslarıyla kapanacak
Bu yıl 48'incisi düzenlenen Bursa Festivali, 12 Haziran'da Burak Tüzün yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'nın (BBDSO) Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda vereceği açılış konseriyle başlayacak. Klasik müzik ve caz tutkunlarının yakından tanıdığı Tuncay Kayış ve Golden Trombone da açılış gecesine renk katacak. Yaklaşık bir ay boyunca devam edecek festival geleneksel olarak Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması ile sona erecek.

13 yıl aradan sonra Loreena McKennitt geliyor
Festivalin en coşkulu gecelerinden biri 14 Haziran'da sahne alacak dünyaca ünlü sanatçı Loreena McKennitt ile yaşanacak. Uzun bir aradan sonra yeniden Türkiye'ye gelecek olan Kanadalı vokalist, arpist ve piyanist McKennith hayranlarıyla Bursa'da buluşacak.

Ahmet Özhan ve Emel Sayın'la alaturka gecesi
Türk müziğinin iki dev ismi Ahmet Özhan ve Emel Sayın, Türk Sanat Müziği sevenlere nostalji dolu bir gece yaşatırken, müzik kariyerini ABD'de sürdüren Ömer Faruk Tekbilek bağlama, ney, darbuka ve def gibi enstrümanlarla vereceği konserle bütün toplumların kardeşliği mesajını müziğiyle dile getirecek.

Kibariye caz grubu Rosenberg Trio ile aynı sahnede
Bursa Festivali proje konserler serisine Kibariye ve Hollandalı caz grubu Rosenberg Trio'yu buluşturarak devam edecek. Kibariye ve Rosenberg Trio uzun zamandan beri birlikte provalar yaparak özel konser için hazırlanıyor.

Mehter, Halk Dansları Topluluğu, İstanbul Sazendeleri, Balaban Kafkas Orkestrası, Darb Türk Ritimleri Topluluğu, Sema Topluluğu, Mevlevi Müziği ve Nedim Nalbantoğlu gibi Türkiye'de müzik sanatının önde gelen isimlerinin içerisinde yer aldığı Gül ve Lale konseptli kültür projesiyle, unutulmaz bir görsel ve işitsel şölen izlenecek. Kubat, Aşkın Nur Yengi, Rafet El Roman, Funda Arar, MFÖ ve Fatih Erkoç gibi ünlü isimler festival coşkusunu artıracak. Kırk Ney Bir Nefes ile neyzenler buluşması gerçekleşecek.

Diğer Fuar-Özel Haberleri
"Matisse-Picasso", 21 Nisan-5 Temmuz
48. Uluslararası Bursa Festivali, 12 Haziran-4 Temmuz
"Duisburg Akzente Sanat Festivali", 24 Nisan - 10 Mayıs
14. İzmir Kitap Fuarı, 18-26 Nisan
Enka'da Bahar Etkinlikleri, 03 Mart - 05 Mayıs
2. Ankara Kitap Fuarı, 22-30 Mart
8. İzmir Öykü Günleri, 12 - 15 Şubat
Evlilik fuarı, 6-8 Şubat
5. Avrupa Şiir Yarışması, 1 Aralık 2008-31 Ocak 2009
Oyunbaz Nesneler, 14 Ekim 2008 – 4 Ocak 2009