18 Haziran 2009
         

6. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

6. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 12 Temmuz - 31 Ağustos tarihleri arasında Türkiye sahnelerinde sıklıkla dinleme fırsatı bulamadığımız dünyaca ünlü sanatçıları ağırlayacak. Bu seneki festival, Atlantik üzerinde kaybolan Air France uçağında kaybettiğimiz arp sanatçımız Ceren Necipoğlu anısına adandı.

Bodrum'un Gümüşlük beldesinde 2004 yılından bu yana düzenlenen Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu şirin balıkçı köyünü her yaz Avrupa klasik müzik gündeminin üst sıralarına taşıyor. Eren Levendoğlu'nun direktörlüğünde ve Gülsin Onay'ın sanat danışmanlığında düzenlenen festival, Gümüşlük Kültür ve Sanat Derneği, Gümüşlük Belediyesi ve Bodrum Belediyesi organizasyonuyla, dünyanın önde gelen sanatçılarını, bazılarını ülkemizde ilk kez olmak üzere ağırlıyor.

6. Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali, bünyesindeki Eklisia Yaz Müzik Okulu ile birlikte bu yıl 12 Temmuz ile 31 Ağustos tarihlerinde bir buçuk ay sürecek. Festival, Gülsin Onay'ın Bodrum Kalesi'ndeki "Romantik Piyano Müziği" resitali ile açılacak. Kale'deki diğer konser ise 31 Temmuz'da piyanist Misha Dacic ve bandoneoncu Hector Del Curto'nun sahne alacağı "Tango Gecesi".

Festivalin diğer konserleri Gümüşlük'teki 400 yıllık tarihi kilisede gerçekleşiyor. Piyanistler Emre Elivar (16 Temmuz) ile Aleksandar Madzar (20 Temmuz), flütçü Gülşen Tatu (1 Ağustos), arpçı Şirin Pancaroğlu (9 Ağustos), gitarcı David Pavlovitz (12 Ağustos), kemancı Cihat Aşkın (20 Ağustos) ve çellist Alexander Baillie (26 Ağustos) Eklisia'nın mükemmel akustiği ve samimi ortamında müzikseverlerle buluşacaklar.

Festival bünyesinde düzenlenen Eklisia Yaz Müzik Okulu'na katılarak sanatçılarla çalışacak genç müzisyenler de ayrıca konserler verecekler.

Bu yılki Gümüşlük Uluslararası Klasik Müzik Festivali, 1 Haziran'da Brezilya'daki bir festivalden dönerken uçak kazasında kaybettiğimiz arpçımız Ceren Necipoğlu'nun anısına adanıyor. Ayrıca, Cihat Aşkın'ın konseri geçtiğimiz günlerde vefat eden hocası, değerli eğitimci Ayhan Turan'ın anısına yapılacak.

Festivalde Eklisia'daki konserler ücretsiz ve tümü 21.30'da başlıyor. Bodrum kalesindeki konserlerin biletleri Biletix'ten temin edilebilir.

Diğer Müzik Haberleri
6. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali
16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 2-15 Temmuz
Santana, 6 Temmuz
37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 5-30 Haziran
Placebo, 23 Haziran
Efes Pilsen One Love Festival 8, 20-21 Haziran
Loreena McKennitt, 13 Haziran
8. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 21 Mayıs-2 Haziran
Miller Freshtival, 30 Mayıs
Jane Birkin, 21 Nisan