17 Temmuz 2009
         

Testament, 29 Temmuz

Testament konseri, 29 Temmuz 2009 tarihinde Istanbul`un tam göbeğinde BJK Inönü Stadının yanıbaşında, Maçka Küçükçiftlik Park`ta gerçekleştirilecek.

1980'li yıllarda, tıpkı Metallica San Fransisco Bay Area bölgesinden yayılan Thrash Metal akımının en ünlü gruplarından biri olan Testament ilk olarak 1983'te vokalist Steve Souza, gitaristler Eric Peterson ve Derrick Ramirez, bas gitarist Greg Christian, ve davulcu Louie Clemente tarafından "Legacy" adıyla kuruldu. Grup, daha sonraları tam bir gitar efsanesine dönüşecek olan Alex Skolnick'in katılımıyla adını Testament olarak değiştirdi. 1986 yılında plak şirketlerinin dikkatini çekmeyi başaran grup, ilk vokalist Souza'nın yine bir diğer Bay Area efsanesi olan Exodus'a katılması ve yerine Chuck Billy'in katılmasıyla ideal kadrosuna ulaştı. Megaforce Records ile bir albüm anlaşması imzalayan grup bir sonraki yıl debut albümü 'The Legacy'yi yayınladı. Bugün thrash metal sahnesinde bir klasik olarak kabul edilen albüm içerdiği sert gitar riffleri ve harmonik öğeleriyle Testament'ı Metallica ile karşılaştırılır bir duruma getirdi. Testament daha sonra Anthrax'ın ön grubu olarak Amerika ve Avrupa turnesine çıktı. Bu turne sırasında kaydedilen "Live at Eindhoven" EP'si Testament'in konumunu sağlamlaştırdı.

Testament 1989 yılında Practice What You Preach albümünü yayınladı. Grup bu albümle, sert ve agresif soundundan taviz vermeden melodik anlamda oldukça ileri bir noktaya ulaştı. Savatage ve Wrathchild ile birlikte bir yıl boyunca Amerika'yı turlayan grup MTV tarafından büyük destek gördü.

90'lı yıllarda kadrosunda birçok değişiklik gören grup ilk kaybı gitarist Skolnick'in Savatage'a geçmesiyle yaşadı. Yine yakın dönemde davulcu Clemente'nin yerini bir dönem Slayer ile de çalan ünlü davulcu Paul Bostaph aldı. 1994'te Low albümünü yayınlayan Testament, Atlantic Records tarafından yayınlanan bu albümde gitarda James Murphy (Death, Obituary) ve davulda John Tempesta ile çalıştı. Daha sonra Tempesta ayrılarak White Zombie'ye katıldı. İlerleyen dönemde sırayla Live at the Fillmore (1995) ve Demonic (1997) albümlerini yayınlayan Testament 1999 yılında efsanevi bas gitarist Steve DiGiorgio'nun katılımıyla The Gathering albümünü yayınladı. Yine aynı dönemde vokalist Chuck Billy'ye kanser teşhisi konuldu. Kısa sürede iyileşen Billy, kurucu üyeler Steve Souza ve Alex Skolnick'in de gruba dönmesiyle birlikte 2001 yılında en sevilen şarkılarını First Strike Still Deadly albümünde topladı. Son olarak 2008 yılında "The Formation of Damnation" albümünü yayınlayan thrash metal devi Testament'i, her biri ayrı birer efsane olan orijinal kadrosuyla tekrar izleme şansını kaçırmayın.

Testament konseri, 29 Temmuz 2009 tarihinde Istanbul`un tam göbeğinde BJK Inönü Stadının yanıbaşında, Taksim, Beşiktaş ve Şişli`ye yürüyerek yaklaşik 10 dakika mesafede bulunan ve yaz sezonu boyunca 8.000 kişilik bir acıkhava konser alanı olarak hizmet verecek olan Maçka Küçükçiftlik Park`ta gerçekleştirilecek. Biletler ise Biletix'te!

Tarih: 29 Temmuz Çarşamba
Bilet: Biletix

Diğer Müzik Haberleri
6. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali
Testament, 29 Temmuz
Deep Purple, 20 Temmuz
Unirock Festival 2009, 17-19 Temmuz
Rock'n Coke 2009, 17-19 Temmuz
Omara Portuondo, 17 Temmuz
16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 2-15 Temmuz
Katy Perry, 9 Temmuz
Santana, 6 Temmuz
Dream Theater, 4 Temmuz