17 Temmuz 2009
         

Faith No More, 12 Ağustos

Modern rock tarihinin tartışmasız en büyük topluluklarından Faith No More, 12 Ağustos 2009, Çarşamba günü, Maçka Küçükçiftlik Parkında ilk kez Türk müzik dinleyicisiyle buluşuyor .

Uzun süren bekleyiş sona eriyor: Modern rock tarihinin tartışmasız en büyük topluluklarından Faith No More sonunda Tuborg sponsorluğunda CTP ve Vera Müzik organizasyonuyla ilk kez Türk müzik dinleyicisiyle buluşuyor.

Heavy metal, funk, hip hop, 70'lerin rockını özgün bir şekilde harmanlayıp kendilerine has bir tını yaratmayı başarmış bu topluluk sadık ve kült bir kitleyi yıllarca peşlerinden sürüklemeyi başarmıştır.

80'lerin ortasında kurulan Faith No More 1986'daki ilk albümleri "We Care A Lot" 'tan sonra rap ile metalin birbiriyle çatışmadığı, daha tutarlı bir albüm olan "Introduce Yourself" ile hayran kitlesini sabitledi. Bu albümden sonra vokalist Chuck Mosley ile yollarını ayıran topluluk sahne performanslarıyla ünlü, derin müzik bilgisine ve biricik bir sese sahip Mike Patton'ı kadroya dahil etti. Karizmatik Patton hem grubun sözcüsü oldu, hem de Faith No More'un müzikal değişiminde büyük bir rol oynadı. Büyük bir ticari çıkışa yol açan, içinde "Epic" parçasının da bulunduğu 1989 tarihli "The Real Thing" çok geniş kitlelere ulaştı. Bu başarı aynı zamanda Red Hot Chilli Peppers, Nine Inch Nails, Tool gibi o dönemin birçok topluluğuna da yaradı. Faith No More'un müzikal olarak belki de en güçlü albümleri olan "Angel Dust"' (1992) aynı ticari başarıyı sürdürdü. Gitarist Jim Martin ile müzikal fikir ayrılığı yaşıyan üyeler 1994 albümleri "King For A Day, Fool For A Lifetime" 'da Mr. Bungle gitaristi Trey Spurance ile çalıştılar. Topluluk son olarak "Album Of The Year" 'i çıkardı ve ardından dağılma kararı aldı. Üyeler farklı projelerle yola devam ettiler, ta ki bu sene başı tekrar toparlanma kararlarını açıklayana dek.

2000'li yıllara damgasını vurmuş Korn, Incubus, Limp Bizkit gibi birçok topluluğa büyük bir ilham kaynağı olmuş Faith No More'un bir araya gelişi tüm müzik çevrelerine göre bu yılın en önemli, en heyecan verici haberi. Haziran ayında çıktıkları Avrupa turnesiyle yazın en büyük festivallerine headliner olmakla kalmayıp aynı zamanda her daim iyi bir konser grubu olduklarını kanıtladılar.

Tüm eski metalciler, indie rockerlar, yeni başlayan müzik âşıkları, deli ve renkli müzik adamı Mike Patton'ın işlerini takip edenler, bu tarihi anı, yılın belki de en kritik konserlerinden birini kaçırmak istemeyeceklerdir. 12 Ağustos 2009, Çarşamba günü, Maçka Küçükçiftlik Parkında.

Tarih: 12 Ağustos Çarşamba
Yer: Maçka Küçükçiftlik Parkı

Diğer Müzik Haberleri
6. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali
Faith No More, 12 Ağustos
Testament, 29 Temmuz
Deep Purple, 20 Temmuz
Unirock Festival 2009, 17-19 Temmuz
Rock'n Coke 2009, 17-19 Temmuz
Omara Portuondo, 17 Temmuz
16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 2-15 Temmuz
Katy Perry, 9 Temmuz
Santana, 6 Temmuz