30 Temmuz 2009
         

Yaratıcı Atölye Çalışmaları, 21 Temmuz-28 Ağustos

İstanbul Modern, Yaratıcı Atölye Çalışmaları ile, çocukları yaz tatilinde sanatçıların eserleriyle tanışmaya ve onların kullandıkları malzemelerle sanat çalışmaları gerçekleştirmeye çağırıyor. İstanbul Modern Eğitim Sponsoru Garanti Bankası'nın katkılarıyla hazırlanan Yaratıcı Atölye Çalışmaları'nda çocuklar, müzede buluşarak resimden heykele, gravürden yerleştirme sanatına uzanan çeşitlilikte sanat projeleri yaratacak.

21 Temmuz - 28 Ağustos tarihleri arasında, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri düzenlenen ve 6 hafta sürecek olan etkinlikler; 7-9 yaş grubu için saat 10.00 - 12.00; 10-12 yaş grubu için saat 13.00 - 15.00 arasında gerçekleşecek.

Yaratıcı Atölye Çalışmaları'nda çocuklar, her hafta ayrı bir etkinlikte; Aliye Berger'in gravürlerinden yola çıkarak gravür tekniğiyle çalışacak, Özdemir Altan'ın "Köpek Gezdirme Alanları" isimli eserinden yola çıkarak, kolektif resimler yaratacak, Ramazan Bayrakoğlu'nun tekniğiyle fotoğraftan resimler oluşturacak, İnci Eviner'in izinden ilerleyerek desen ve motif çalışmaları uygulayacak, İrfan Önürmen'in "Odada" isimli eserinden yola çıkarak kumaşlarla görsel düzenlemeler yapacak ve Hüsamettin Koçan'ın yapıtlarından esinlenerek, kabartma resimlerden oluşan bir sergi hazırlayacak.

1. Hafta: Haydi "Bastır"! Atölyesi'nde çocuklar, baskının ilk uygulamaları olan el baskısından malzeme baskısına, şablon baskıdan gravür baskısına dek farklı baskı tekniklerini deneme olanağı bulacak. Eğitmenler eşliğinde Aliye Berger'in gravürlerini inceleyerek baskı sanatına giriş yapacaklar. (21-24 Temmuz)

2. Hafta: Hayallerin Peşinde Resim Atölyesi
'nde çocuklar, sanatçı Özdemir Altan'ın "Köpek Gezdirme Alanları" isimli eserinden yola çıkarak, düşsel mekânları konu alan kolektif bir resim uygulaması gerçekleştirecek. Atölye, sanatçının kullandığı teknikleri deneme olanağı yaratırken, çocukların çevrelerine yakından gözlemelerine aracı olacak. (28-31 Temmuz)

3. Hafta: Fotoğraftan Resimler Atölyesi, fotografik görüntünün yeniden oluşturulması ve anlamlandırılması üzerine kurulu. Kurgu fotoğrafların oluşturulacağı ve bu fotoğraflar üzerinde boyama, tarama, yapıştırma gibi resimsel müdahalelerin yapılacağı bu atölyede çocuklar, sanatçı Ramazan Bayrakoğlu'nun tekniğini tanıyarak, fotoğraf ve resim sanatı arasındaki benzerlik ve farklılıkları keşfedecek. (4-7 Ağustos)

4. Hafta: Duvardaki İmgeler Atölyesi
'nde çocuklar, farklı tekniklerle desen çalışmaları ve motif uygulamaları ile duvar kâğıtlarına kompozisyonlar yapacak. Bu atölyede sanatçı İnci Eviner'in izinden ilerleyerek sanat çalışmalarında iç dünyalarını dışa vuracaklar. (11-14 Ağustos)

5. Hafta: Odadaki Sırlar Atölyesi
'nde çocuklar, sanatçı İrfan Önürmen'in "Odada" isimli eserinden yola çıkarak, sanatta "derinlik", "perspektif", "ışık", "gölge" gibi kavramları uygulamalı olarak keşfedecek. Bu çalışmalarda kumaş ve tül gibi gündelik malzemelerle bir yerleştirme yaratırken, nesne ve mekân arasındaki ilişkiyi inceleme olanağı bulacaklar. (18-21 Ağustos)

6. Hafta: Kabartmaca Atölyesi
'nde çocuklar farklı malzemelerle kabartma çalışmaları gerçekleştirecek. Tarihi uzun bir geçmişe dayanan kabartma sanatının gelişimi hakkında bilgi edinecek, Hüsamettin Koçan'ın izinden giderek, kabartma resimlerden oluşan bir sergi hazırlayacaklar. (25-28 Ağustos)

Diğer Fuar-Özel Haberleri
Yaratıcı Atölye Çalışmaları, 21 Temmuz-28 Ağustos
"Matisse-Picasso", 21 Nisan-5 Temmuz
48. Uluslararası Bursa Festivali, 12 Haziran-4 Temmuz
"Duisburg Akzente Sanat Festivali", 24 Nisan - 10 Mayıs
14. İzmir Kitap Fuarı, 18-26 Nisan
Enka'da Bahar Etkinlikleri, 03 Mart - 05 Mayıs
2. Ankara Kitap Fuarı, 22-30 Mart
8. İzmir Öykü Günleri, 12 - 15 Şubat
Evlilik fuarı, 6-8 Şubat
5. Avrupa Şiir Yarışması, 1 Aralık 2008-31 Ocak 2009