02 Eylül 2009
         

  DVD ekranı

19 Ağustos 2009 YAVUZ BAYDAR

Der Baader Meinhof Complex (Tiglon)
Film:
**** Ekstralar: **
Andreas Baader. Ulrike Meinhof. Gudrun Ensslin. 1970'lerin karanlık şiddet dönemine damgasını vuran bu üçlü, Almanya'dan dünyaya yayılan bir kanlı efsanenin de ortak adıydı. 150 dakikalık film, özene bezene hazırlanmış ve özellikle belgesel tadı verilmiş. Mükemmel bir başlangıçla, Almanya'da genç kuşağı radikalleştiren polis gaddarlığından konuya giriyoruz. Ve neredeyse gün gün hareketin şekillenmesini, eylemleri ve hapisteki intiharları, 'sönüş'ü izliyoruz. Su gibi akan, yorumsuz, sakin ve nesnel bir yapıt. Önerilir.

Sneakers - Şifreciler (D Home)
Film: *** Ekstralar: Yok
Bazı filmler çıkış zamanında, yani tazeyken izlendiğinde hak ettikleri değerleri bulamayabilir. Bu da böyle. Yeniden izlediğimde, bu 17 senelik filmi tam yerli yerine koyamadığımı anladım. Hemen hemen kusursuz bir gerilim filmi bu. Ta 1960'lardan beri CIA'den saklanan bir 'kaçak ajan' (Robert Redford) tarafından yönetilen bir hacker ekibi, IT güvenlik sistemlerini test ederek para kazanırken, devletin baskısıyla bir gizli operasyona bulaşacaktır. Hedef, dünyada her sisteme uyabilen bir 'kara kutu'ya ulaşmaktır. Tabii bu arayışı fark eden her ülke, adamlarını bunların peşine takacaktır. River Phoenix, Sidney Poitier, Dan Aykroyd, David Strathairn... Daha sayalım mı?

The Frozen River - Donmuş Irmak (Tiglon)
Film: **** Ekstralar: **

Böyle güçlü bir ilk film her yönetmene nasip olmaz. Courtney Hunt, senaryosuna da imza attığı filminde 'sahne' olarak New York ve Quebec (ABD ve Kanada) arasındaki Hudson Nehri yöresini seçmiş. Kocası tarafından parasız pulsuz terk edilen Ray, çareyi suç işleyerek geçinmekte bulacaktır. Sınırdan yasadışı göçmenleri geçirirken, bir Mohawk olan Lila ile tanışır. Hayata küskün bu iki kadın her anı heyecan dolu bu serüvende, bizlere -olağanüstü oyunlarla- aslında hayatın ta kendisini sunacaklardır. Değme 'thriller' bununla baş edemez. Geçen yılın en iyilerinden.

Flashbacks of a Fool / Bir Aptalın Anıları (D Home)
Film: *** Ekstralar: **
'Son Bond' Daniel Craig, bu filmi iki arada bir derede çekmiş. Malibu'da denize nazır evinde günlerini içki ve kokain eşliğinde geçiren Joe Scott, artık iyice inişe geçmiş bir Hollywood yıldızı. Diplerde gezinirken haber gelir: İngiltere'de çocukluk arkadaşı ölmüştür. Yıllardır gitmediği memlekete cenaze için dönmeye karar verir. Filmin geri kalan kısmı Joe'nun hatırladıkları, ilk gençlik döneminin kuytulara itilmiş anıları olacaktır. Yarım kalmış bir aşk, hiç başlayamayan bir diğeri ve kayıpken uzaklardan beliren bir kimlik.

Diğer Sinema Haberleri
Yeşilçam 70 filmle rekora koşuyor
Soysuzlar Çetesi Kill Bill'i solladı
Çanakkale hemşiresi Safiye beyazperdede
Türk sineması tarihi rekora koşuyor
Yönetmen Yücel Çakmaklı öldü
Soysuzlar Çetesi'nin ilk gün hasılatı 14 milyon $
Şehrazat değilim ben
Herkes bilsin istedim!
Görkemli ‘soysuz’
Mısır'dan ödül ve teklif aldı